W całej Polsce trwa proces cyfryzacji telewizji. W województwie zachodniopomorskim najszybciej, bo do 7.11.2012, analogowy sygnał wyłączony zostanie na południowych terenach: w gminach Dębno, Myślibórz, Boleszkowice, Mieszkowice i Nowogródek Pomorski.

W dalszej kolejności emisję zaprzestaną nadajniki ze stacji przy Szczecinie (do 19.03.2013) i Koszalinie (do 20.05.2013).

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej, łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne oraz techniczne. Sygnał analogowy na terytorium Polski ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:

  • nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
  • poprawę jakości obrazu i dźwięku,
  • wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
  • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego)

W celu odbioru cyfrowego sygnału potrzebny jest telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T z MPEG4 lub zakup specjalnego dekodera (set-top-box) do używanych dotychczas telewizorów, które takowego nie posiadają. Zmiana ta nie dotyczy posiadaczy telewizji kablowych oraz satelitarnych, którzy nie chcą odbierać telewizji ze źródeł naziemnych.

Pamiętaj, że jeżeli przy zakupie sprzętu telewizyjnego, musisz podpisać w sklepie oświadczenie, to oznacza, że nabywasz sprzęt, który nie jest przystosowany do odbioru sygnału cyfrowego.

Szczegółowe informacje o naziemnej telewizji cyfrowej (np. terminy wyłączeń telewizji analogowej, ilość programów i obecny zasięg multipleksów cyfrowych) można uzyskać na stronie internetowej: www.cyfryzacja.gov.pl lub pod numerem infolinii 800 007 788.

Pobierz kompendium wiedzy o cyfryzacji