W listopadzie 2013r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadzili kontrolę w sklepie znanej sieci handlowej, w trakcie której zakwestionowali lampki do pokoju dla dzieci. Kontrola była wynikiem informacji od konsumenta wskazującej na sprzedaż lampek w bajkowym kształcie dla dzieci, które nie posiadają transformatorów przekształcających napięcie na bezpieczne.

Ocenie poddano 5 rodzajów lampek w różnym kształcie, np. motyla, auta, lwa, które posiadały etykietę z nazwą „lampa dziecięca”. Importerem opraw oświetleniowych była kontrolowana sieć handlowa.

Wszystkie badane lampki zakwestionowano z uwagi na konstrukcję, tj. niespełnianie wymagań § 6 ust. 1 w związku z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21.08.2007r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz. U. nr 155, poz. 1089). „Lampek dziecięcych” nie wyposażono w transformator/przekształtnik wytwarzający niskie bezpieczne napięcie SELV.

Lampki były zasilane bezpośrednio z sieci elektrycznej o napięciu 230V. Tak skonstruowane oprawy oświetleniowe mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci związane z elektrycznością. W przypadku uszkodzenia lampki znajdującej się w pokoju dziecięcym, dziecko może mieć dostęp do części pod napięciem 230V, co grozi porażeniem. Używając lampek właściwie skonstruowanych zapewniamy bezpieczeństwo najmłodszym konsumentom. Takie bezpieczne napięcie do 24V może być np. stosowane w zabawkach.

Zgodnie z normą PN-EN 60598-2-10 „Oprawy Oświetleniowe Część 2-10 Wymagania szczegółowe. Przenośne oprawy oświetleniowe dla dzieci” lampki dla dzieci przeznaczone do żarówek powinny być zasilane z transformatora/przekształtnika wytwarzającego napięcie o wartości nie przekraczającej 24V SELV, trwale przyłączonego do oprawy oświetleniowej.

W związku z takimi wynikami kontroli Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej wydał przedsiębiorcy decyzję zakazującą udostępniania 5 partii opraw oświetleniowych, nadając decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Jednocześnie akta sprawy przekazano Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK) celem wszczęcia postępowania administracyjnego przeciwko importerowi. Po przeprowadzonym postępowaniu, Prezes UOKiK ostatecznie w maju 2014r. umorzył je, w związku w wycofaniem z obrotu przez importera ponad 24 tys. ww. wyrobów.  Lampki zostały przekazane do utylizacji.