Już niedługo Mikołajki. Listy opisujące wymarzone prezenty do Św. Mikołaja zapewne już wysłane i z pewnością dotyczą one głównie zabawek.

Jakie teraz Św. Mikołaj powinien kupić zabawki? Czym się kierować aby dokonać właściwego wyboru?

Być może pomocna okaże się Inspekcja Handlowa, która podpowie na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki.

Zabawka to wyrób zaprojektowany i przeznaczony do zabawy oraz wyrób, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne lub wygląd może być użyty do zabawy przez dzieci w wieku do 14 lat.

Przedział wiekowy jest bardzo duży, a każdy z okresów rozwoju dziecka charakteryzuje się różnymi potrzebami, dziecko w każdym wieku posiada inne umiejętności, co innego go interesuje.

Ogromna rola rodziców (dorosłych) w tym aby właściwie wybrać zabawkę dla dziecka. Zły wybór będzie skutkował np. brakiem zainteresowania ze strony dziecka, rozczarowaniem dziecka brakiem umiejętności do posługiwania się zabawką. Dobrze jest pamiętać o upodobaniach dzieci.

Wybierając zabawkę należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • zabawki powinny być odpowiednie do wieku dziecka, jego zdolności i poziomu umiejętności- pamiętaj, by przestrzegać zaleceń dotyczących wieku, szczególnie zwracaj uwagę na symbol 0-3 i ostrzeżenie „nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy,
  • nie kupuj zabawek z małymi odłączalnymi częściami dzieciom w wieku poniżej 3 lat ponieważ takie dzieci często wkładają zabawki do ust i mogą zakrztusić się małymi elementami,
  • przeczytaj wszystkie ostrzeżenia i instrukcje – zapoznaj się z nimi i traktuj je poważnie,
  • nigdy nie kupuj zabawek, na których nie ma znaku CE – znak ten stanowi zobowiązanie ze strony producenta, że zabawka spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Dla dzieci w wieku 0-36 miesięcy właściwe są zabawki np. do oglądania, gryzienia, słuchania, popychania i pociągania, piętrzenia, rozkładania i ponownego składania, budowania, rysowania. Najbardziej przyciągają uwagę dzieci kolorowe przedmioty, w barwach podstawowych.

Dzieci w tym wieku uczą się chwytać i manipulować zabawkami, wykonują proste czynności, uczą się chodzić, rozwija się u nich zmysł słuchu i czucia, rozwija się kontrola mięśniowa i wyobraźnia.

Odpowiednimi dla tego wieku zabawkami są np. grzechotka, gryzak, maskotka, zawieszana zabawka, zabawka dźwiękowa, piramida do piętrzenia, puzzle i klocki kilkuelementowe, pchanka.

Dla dzieci w wieku pow. 36 miesięcy właściwe są zabawki umożliwiające wykorzystanie dobrze rozwiniętej sprawności manualnej, wykonywanie jednocześnie różnych ruchów, rozpoznawanie melodii i wzorów, odgrywanie ról.

U dzieci w tym wieku intensywnie rozwija się mowa (poznaje litery i cyfry), następuje rozwój logicznego i uporządkowanego myślenia, zabawy stają się bardziej dynamiczne.

Odpowiednimi dla tego wieku zabawkami są np. puzzle i klocki z większą ilością elementów, bardziej skomplikowane w kształtach, lalki z wieloma akcesoriami, skrzynki z narzędziami, domek dla lalek, zestawy kosmetyków, zestawy do robienia biżuterii, pojazdy zdalnie sterowane.

Na pewne rzeczy należy zwrócić uwagę po zakupie zabawki, m.in.:

  • przestrzegaj dokładnie instrukcji montażu i użytkowania,
  • zwracaj uwagę na dzieci w trakcie zabawy,
  • zapewnij sprzęt ochronny (kaski, ochraniacze) jeśli rodzaj zabawki tego wymaga np. rolki, hulajnogi (nadal mogą występować oznaczone jako zabawki),
  • kontroluj zabawki co jakiś czas – zabawki mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu, co może zagrozić zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka, np. huśtawki,
  • naucz swoje dziecko odkładać zabawki na miejsce dzięki temu zmniejszysz zagrożenie wypadkiem (szczególnie niebezpieczne na schodach).  

Podsumowując w dwóch zdaniach:

  1. Kupujmy zabawki atrakcyjne dla dzieci oraz bezpieczne.
  2. Zapewni to dobra zabawę dzieciom i spokojną głowę dorosłym.