09 wrz 2022
Aktualności
Beata Gogacz

Kontrola piekarników elektrycznych - dobre wiadomości

Inspekcja Handlowa sprawdziła oznakowanie i bezpieczeństwo 15 modeli piekarników elektrycznych, np. wytrzymałość i odporność szklanych elementów drzwiczek na wysoką temperaturę. Trzy modele miały niekompletną dokumentację. Przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze i uzupełnili braki.

Dobra wiadomość! Wszystkie przebadane piekarniki przeszły badania laboratoryjne pozytywnie. Zachęcamy do zapoznania się z raportem poniżej.

 

02 wrz 2022
Aktualności
Beata Gogacz

Nikiel w biżuterii? Kontrola Inspekcji Handlowej

W tegorocznej kontroli biżuterii zbadano zawartość niklu. Ten pierwiastek chemiczny może być stosowany, ale w ograniczonych ilościach ze względu na jego właściwości rakotwórcze oraz uczulające. Jedna partia kolczyków została wycofana z oferty sklepu ze względu na nikiel w ilości przekraczającej dopuszczalne normy.

29 sie 2022
Aktualności
Beata Gogacz

MEDALE ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

W piątek 8 lipca 2022 r. pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Szczecinie otrzymali odznaczenia za długoletnią służbę. Aktu dekoracji, w imieniu  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dokonał Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Ta podniosła uroczystość z uwagi na pandemię koronawirusa odbyła się z dwuletnim opóźnieniem. W 2020 r. przypadała bowiem 70 rocznica powstania Inspekcji Handlowej. Pan Wojewoda w słowach skierowanych do odznaczonych pogratulował i podziękował za służbę dla konsumenta oraz kraju. Służbę trwającą nawet kilkadziesiąt lat, która właśnie w ten sposób została doceniona.
 

12 lip 2022
Aktualności
Beata Gogacz

Chemia w klejach - raport z kontroli Inspekcji Handlowej

Toluen i chloroform to związki chemiczne używane w klejach. Ich zastosowanie jest ściśle ograniczone przepisami, ponieważ mogą być szkodliwe. Inspekcja Handlowa przebadała 29 partii klejów, sprawdzając, czy zawarte w nich substancje chemiczne nie przekraczają dopuszczalnych poziomów. Wykryliśmy niski odsetek nieprawidłowości – tylko 2 partie były niezgodne.

03 cze 2022
Aktualności
Beata Gogacz

Raport z kontroli oznakowania i obrotu kosmetykami

Zgodnie z Planem Kontroli Inspekcji Handlowej na 2021 rok, Inspekcja Handlowa przeprowadziła na terenie całego kraju 295 kontroli, których celem było sprawdzenie prawidłowości oznakowania różnego typu kosmetyków (z wyłączeniem kosmetyków dla dzieci i kosmetyków do opalania), w tym żeli antybakteryjnych oraz prawidłowości obrotu tymi produktami, a także sprawdzenie deklaracji znajdujących się na opakowaniach oświadczeń marketingowych dotyczących działania kosmetyków (tzw. claims).

Kontrole przeprowadzono u 295 przedsiębiorców, w tym w:

  • 276 sklepach detalicznych
  • 19 hurtowniach.

Zachęcamy do przeczytania raportu