08 lut 2016
Aktualności
Paweł Pacała

Czy wiesz, gdzie jesz? Inspekcja Handlowa sprawdziła dania kuchni zagranicznych

Kong phadprik thai dam – takie danie oferował jeden z restauratorów skontrolowanych przez Inspekcję Handlową. Niestety, informował jedynie o egzotycznej nazwie, zamiast o polskiej i składnikach potrawy. W pierwszym dniu chińskiego Nowego Roku, Inspekcja Handlowa oraz UOKiK przypominają o tym, na co zwracać uwagę korzystając z oferty barów serwujących dania kuchni zagranicznych 

21 sty 2016
Aktualności
Paweł Pacała

Inspekcja handlowa skontrolowała odmierzacze paliw

Większość odmierzaczy paliw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową spełnia wymagania – to dobra wiadomość dla posiadaczy pojazdów. Spośród 243 urządzeń, jedynie 40 (16,4 proc.) nieprawidłowo wskazywało ilość tankowanego paliwa

21 sty 2016
Aktualności
Paweł Pacała

Nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Zmiany w przepisach dotyczących sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytego sprzętu nastąpiły 1 stycznia 2016r.
W tym dniu właśnie zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 11 września 2015r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zastępując wcześniej obowiązującą ustawę z dnia 29 lipca 2005r.

29 gru 2015
Aktualności
Paweł Pacała

Kontrole fajerwerków

Inspekcja Handlowa prowadzi kontrole wyrobów pirotechnicznych, kierując się zapisami ustawy z dnia 21 czerwca 2002r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz.U. 2015r. poz. 1100). Ta właśnie ustawa określa wymagania, jakim muszą odpowiadać wprowadzone do obrotu wyroby pirotechniczne, a także kompetencje wojewódzkich inspektorów inspekcji handlowej do kontroli ich spełniania (art. 62e ust. 2 pkt 1 ww. ustawy). W przedmiocie zainteresowania Inspekcji Handlowej pozostaje zatem wyrób pirotechniczny i spełnianie przez niego określonych wymagań.